About supplements…

I think that most supplements you find today are useless. A few might help but they will never replace smart training, adequate nutrition and sufficient recovery. The name says it all, they are supplements: something that completes or enhances something else when added to it.

A few of them are useful, they might give you a little edge but they will never replace a good training program or help you get results out of a bad one. So before spending money on dubious supplements, make sure you master the 3 fundamentals of muscle building.

Eugene Sandow
(1867-1925)

Before the supplement industry existed, before steroids were used, there were man that became really strong and muscular with just training, eating and recovery. On the other hand, now, there’s thousands of people spending fortunes on supplements and never getting any results This should ring a bell.

Billions of dollars are spent every years on supplements. Companies selling them have very aggressive marketing strategies to convince you that you absolutely need them. But not unlike the cosmetic industry, when you coldly look at the results, there isn’t much to see.

Take the typical product that promises wonders… the ones selling it usually hire a professional bodybuilder using steroids to endorse the product. Implying that it is the product that made him look like this and not his superior genetics, years of full time training, strict nutrition and use of drugs. Get serious!

And since the manufacturers are greedy, the marketing guys have huge salaries and the endorser asks big money to promote the product, they have to sell it at a hefty price. Even though the product is cheap to produce, and probably useless.

Even the ones that work are usually too expensive for what they are worth. Take whey powder… This is a very convenient protein supplement. But lactoserum is usually considered a waste by cheese makers. They used to feed it to cattle or simply dumb it in the river. Dry it and you have whey powder. And last time I checked it was sold around 1000$ for a ton (2200 lbs). So roughly 0.45$ for a pound. And the retail price ranges from 25 to 50$ for 2 pounds.  A nice profit margin, right?

My advice would be to invest your money in quality food, training equipment or subscription in a good gym. You might also want to hire a good trainer to help you improve your technique or even a massage therapist after your training. It would be a much wiser investment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *